Пам'ятаєте ті далекі часи, коли ні в кого ще не було комп'ютерів і телефонів? Тоді всі діти гралися на вулиці від ранку до самого вечора. Поринути у минуле і згадати колишні звички нам допоможе проста конструкція «used to» в англійській мові, яка у спілкуванні часто грає роль такого собі ключа до спогадів.
Used to: правила
Вам напевно відомо, що саме слово «use» перекладається як «використання» (use a new technique, use of modern technologies, gradual use, use of cosmetics і т.п.). Але ж англійська мова не була б такою багатогранною, якби не її численні комбінації слів, від яких народжуються нові смисли та значення. Так сталося і з поєднанням «used to», яке вже не має нічого спільного з вихідним значенням. Воно є дуже поширеним у мовленні, тому розглянемо його детальніше нижче.
Формування конструкції
Конструкція зазвичай поєднується з інфінітивом і використовується, коли йдеться про минулі звички (їх може взагалі вже не бути, або ж вони відбуваються з набагато меншою частотою). А також для вираження минулих станів, які вже встигли змінитися. Залежно від речення конструкція матиме наступні форми:
- Стверджувальна: суб'єкт + used to + інфінітив. I used to do amateur photography. - Раніше я займався аматорською фотографією.
- Заперечна: суб'єкт + didn’t use to + інфінітив. Lexi didn't use to like fried onions. - Лексі ніколи не любила смажену цибулю.
- Питальна: did + суб'єкт + use to + інфінітив? Did you use to dance in an ensemble as a child? - У дитинстві ви танцювали в ансамблі?
Як ви могли помітити, якщо поруч з нашою конструкцією стоїть допоміжне дієслово «did», то слово «used» приймає відповідну форму, де літера d на кінці відкидається. Але загальноприйнятим варіантом вважається саме минула форма.
Речення з «used to» можна перефразувати, зберігши суть і використавши варіант зі словом «anymore». Наприклад: I used to do animated graphics (Я раніше займався анімованою графікою) = I don't do animated graphics anymore (Я більше не займаюся анімованою графікою).
Поширена помилка
Через те, що словосполучення «used to» [ju:st to] та «use to» [ju:s to] мають практично однакову вимову (d на кінці зливається з наступною t), багато хто у спілкуванні використовує другий варіант. Так, в усному мовленні різниці ніхто не помітить, тому немає нічого страшного, але при написанні це вже буде помилкою.
Наприклад, I use used to not look strangers in the eye at all. - Раніше я взагалі не дивився в очі незнайомцям.
Різниця з «would»
Обидві конструкції пов'язані з минулими звичками. Однак варто запам'ятати головну відмінність між ними:
- Used to — вживається для опису довгострокових або регулярних звичок. I used to spend a great deal of my salary on clothes. - Раніше я витрачав значну частину своєї зарплати на одяг.
- Would — застосовується для коротких подій в минулому, які більше не відбуваються. When I came to my grandmother's house, I would drink tea with homemade raspberry jam. - Коли я приходив до бабусі, то пив чай з домашнім малиновим варенням.
Зверніть увагу, що для опису минулих станів «would» не може використовуватися: I would love used to love playing computer games after school lessons. - Я любив грати в комп'ютерні ігри після шкільних уроків.
Чому не Past Simple?
Якщо словосполучення «used to» описує дію в минулому, чому б просто не замінити його відповідними формами дієслів з потрібним значенням? Ви можете це зробити, але вказана конструкція додає смислового нюансу часових змін і регулярності. Тобто, вона не просто описує якусь регулярну дію, що відбувалася в минулому, а саме наголошує на її теперішній неактуальності. Розглянемо на прикладі:
- She was a vegetarian for five years (Вона була вегетаріанкою п'ять років) - Зрозуміло, що йдеться про минулі події, але ми не можемо зробити висновків, чи продовжує суб'єкт залишатися вегетаріанкою на теперішній момент.
- She used to be a vegetarian (Раніше вона була вегетаріанкою) - Чітко прослідковується, що суть сказаного вже не стосується нашого часу.
Використання used to
Конструкція «used to» — це багатофункціональний інструмент, що допомагає передавати якісь особливості минулого життя та демонструє динаміку змін. Зустріти його можна у наступних випадках.
- Минулі звички, регулярні дії (які вже не відбуваються). He used to invent quirky gadgets in his garage before becoming a successful entrepreneur. - До того, як стати успішним підприємцем, він винаходив чудернацькі гаджети у своєму гаражі. Mark used to read King - Раніше Марк читав Кінга.
- Позначення стану речей в минулому, інформації, що колись була актуальною. The forest used to echo with the calls of rare birds before urbanization changed the landscape. - Ліс був сповнений голосами рідкісних птахів до того, як урбанізація змінила ландшафт.
- Порівняння теперішнього й минулого. Kenny’s children didn’t use to like vegetables as kids, but now they don’t mind eating them from time to time. - Діти Кенні в дитинстві не любили овочі, але зараз вони не проти їсти їх час від часу.
Зауважте, що вживання «used to» не передбачене, якщо вказується:
- Коли саме відбувалася дія. «Two years ago, Harry smoked a lot» (Два роки тому Гаррі багато палив) замість «Harry used to smoke a lot» (Гаррі багато палив).
- Скільки разів вона повторювалася. «Michelle went dancing about 5 times» (Мішель ходила на танці близько 5 разів) замість «Michelle used to go dancing» (Мішель ходила на танці).
Інші випадки
Нерідко трапляються поєднання конструкції «used to» з іншими словами, що також набувають нових значень. Вони можуть використовуватися в різному часі, змінюючи свою форму.
- «To be» + «used to» несе в собі значення «бути звиклим до чогось». Valerie is used to coffee every morning. - Валері звикла до кави щоранку. Selena is used to paparazzi harassment - Селена звикла до переслідувань папараці. Megan was used to the hustle and bustle of the city, having grown up in the urban environment. - Меган звикла до міської метушні, адже виросла в міському середовищі. By the time of her retirement, she will be used to the tranquility of the countryside, where she plans to live. - До моменту виходу на пенсію вона звикне до спокою сільської місцевості, де планує жити.
- «To get» + «used to» означає «звикати до чогось», тобто ще перебувати в процесі. I'm getting used to my new life. - Я звикаю до свого нового життя. After relocating to a new country, it took him a while to get used to the local customs and way of life. - Після переїзду в нову країну йому знадобився деякий час, щоб призвичаїтися до місцевих звичаїв і способу життя.