Цікаві факти про англійську мову

...

Англійська — головна мова міжнародного спілкування. Спілкування англійською мовою відкриває перед вами цілий світ недоступних раніше знань, перспективи кар'єрного зростання і просто можливість впевнено почуватися в компанії іноземців. Вивчати англійську не просто корисно, а й неймовірно захоплююче. Та й незвичайних фактів про англійську мову, які зацікавлять навіть дитину, за її більш ніж тисячолітню історію набралося чимало.

Цікаве про англійську: чудеса статистики

Англійська мова посідає третє місце у світі за поширеністю. Англійською мовою розмовляє близько мільярда людей — приблизно кожна сьома людина на землі. І далеко не всі вони проживають у традиційно англомовних країнах: Великій Британії, Канаді, Австралії чи США. В абсолютних цифрах, наприклад, у Нігерії проживає більше носіїв англійської мови, ніж в Англії, а Швеції 89% населення вільно можуть говорити англійською.

США та Великобританія

Відносини між цими країнами тривалий час були дуже натягнутими, зокрема й у мовному питанні. Спочатку ще на зорі появи Сполучених Штатів Америки була велика дискусія, яку мову обрати державною, обирали між англійською та німецькою. Паралельно в молодій американській державі робилися сміливі спроби створити окрему американську мову, а Ноа Вебстер (Noah Webster) навіть у підсумку видав свій «Американський словник англійської мови».

У славному штаті Іллінойс існував закон, згідно з яким було заборонено говорити англійською, проте подібні закони є породженням особливостей англо-саксонської правової системи. Але факт залишається фактом, офіційною мовою штату Іллінойс до 1969 року гордо значилася «американська».

Сьогодні у США лінгвісти виділяють 24 різні діалекти англійської мови. Це враховують навіть видавці й тому для США окремо роблять переклади з англійської на американську.

Споріднені мови

Англійська належить до групи романо-німецьких мов. Вона не рідна для населення Британських островів, а була принесена німецькими племенами англів та саксів. Найбільше на мову бритів схожа валійська, яка походить від кельтської. Тому англійська дуже схожа на інші германські мови, такі як німецька та французька. А ось величезну домішку латинських слів англійська отримала не так завдяки римському завоюванню Британії, як в результаті діяльності католицької церкви в Середньовіччі.

Дні тижня

Дні тижня в англійській мові присвячені богам скандинавської міфології:

 • Monday — день місяця;
 • Tuesday — день Тюра, бога війни;
 • Wednesday — день Вотана або Вудана, який нам більш відомий під ім'ям Один;
 • Thursday — названий на честь Тора, бога грому;
 • Friday — день Фрей, богині родючості;
 • Saturday — день Суртра, бога вогню;
 • Sunday — присвячений сонцю.

Пов'язано це як із загальними німецькими предками англів, саксів і скандинавів, і з тим, що Британія тривалий час була завойована вікінгами.

Річард Левине Серце не говорив англійською

Один із найзнаменитіших королів Англії не знав англійської мови. Він був нащадком нормандського герцога Вільгельма Бастарда, більш відомого як Вільгельм Завойовник. Нормани — це нащадки вікінгів, які осіли на півночі Франції й згодом перейшли французькою мовою, а пізніше вторглися до Британії й завоювали її. Тому рідною мовою здебільшого англійської аристократії була французька або французько-англійський суржик. Взагалі головною мовою світової науки й культури англійська стала тільки на початку двадцятих років XX століття, раніше такою вважалася французька.

Трохи про літери

Найчастіше в англійській мові зустрічається літера «Е». Більша частина англійських слів починається з літери «S». Найрідше трапляється нещасна літера «Q».

Слово queue означає чергу, і якщо прибрати з нього чотири літери це ніяк не змінить його вимову. Якщо у вас питання, навіщо їх тоді писати, відповідь проста: так заведено. Лінгвістичний рудимент часів панування французької у Британії.

Рабство та слов'яни

Існує міф, що англійське слово slave походить від слов'ян, мовляв, слов'ян продавали в рабство. Але ця помилка не має відношення до реальності, оскільки slave походить від латинського sclave. І так, слов'ян у рабство викрадали ще в античності, але ці слова просто співзвучні й не більше.

Танки

Не секрет, що слово «танк» англійське. Танк означає цистерну, під час Першої світової війни англійці винайшли броньовані бойові машини й, щоб потай перекинути їх на континент, замаскували на кораблях під цистерни. Так за броньованими бойовими машинами закріпилася назва танків.

Найдовше слово

Саме до цієї мови належить найдовше у світі слово — повна хімічна назва титану. Воно складається із 189 819 літер. Ще одне дивовижне слово з 45 літер, визнане Оксфордським словником найдовшим в англійській (Pneumonoultramicroscopicsilicovolcanoconiosis), було вигадано любителями головоломок.

Незвичайні неологізми

Найбільшою кількістю неологізмів мову поповнив геніальний Вільям Шекспір. Саме він вигадав:

 • addiction;
 • assassination;
 • eyeball;
 • coldblooded;
 • fashionable;
 • manager і ще майже 1000 неологізмів.

Не відставали від генія й інші талановиті письменники. Дж. Чосер у XIV столітті вигадав слово twitter (цвірінькати), а Толкін — dwarves (гноми).

Панграми

Факти — річ уперта, і саме вони свідчать про те, що кількість фраз англійської мови, в яких використані всі літери алфавіту (панграм), значно перевищує одну загальновідому про руду лисицю і лінивого пса. Не менш цікаві також варіанти:

 • The five boxing wizards jump quickly;
 • Pack my box with five dozen liquor jugs;
 • Sphinx of black quartz, judge my vow.

Цікаві факти для дітей

Діти успішно засвоюють матеріал лише тому випадку, якщо їм це цікаво. Бажання більше дізнатися про мову, в якій одним з найкрасивіших слів вважається cellophane (целофан), має виникнути неодмінно! А всесвітньо знаменита книга про пригоди юного чарівника Гаррі Поттера, написана спочатку британською англійською, для простоти сприйняття носіїв іншого діалекту була... переведена (!) на американську англійську.

Діалекти справді суттєво відрізняються. Так, якщо британець у США шукатиме труси, запитавши про це у консультантів магазину, він опиниться у відділі зі штанами. Британське pants (труси) — у США означає штани.

Цікаве про англійську мову не закінчується:

 • кількість всіх неправильних дієслів дорівнює 470;
 • слова позавчора і післязавтра існували у давньоанглійській;
 • деякі часто вживані лексичні конструкції змінили правопис через постійні помилки носіїв (наприклад, bird було brid);
 • переговори в авіації всього світу ведуться виключно англійською. Мрія стати льотчиком чи стюардесою просто не здійсниться без ідеального знання цієї мови.

Ці цікаві факти про англійську для дітей просто не можуть не викликати бажання вивчити її досконало!

Цікаве про англійську мову — несподіванки продовжуються

Дослідники помітили одну кумедну закономірність: оскільки американська та британська англійська суперничають між собою, носії першого діалекту при створенні кіно наділяють негативних персонажів вираженим британським акцентом. Але це далеко не найнезвичайніші факти про англійську мову.

Найдивовижніше полягає в тому, що ця мова настільки динамічна, що в її словнику з'являється нове слово або словоформ кожні 2 (!) години. Отже, вам завжди буде чому повчитися. Інші цікаві факти про англійську мову говорять про те, що в ній найбільша кількість слів, є найкоротше у світі закінчене речення (I am), слово-примара dord, а до 15 століття зовсім не існувало розділових знаків.

Варто відзначити, що найрізноманітніші цікаві лінгвістичні факти англійською зустрічаються дуже часто. Наприклад, цікава ж відповідь на питання, як правильно розставити коми у реченні James while John had had had had had had had had had had had a better effect on the teacher, щоб воно мало право на життя? Тільки задля цього явно варто зайнятися вивченням цієї цікавої мови.

Відповідно, вивчення англійської як іноземної — завжди вдале рішення. Почніть зараз і відкривайте для себе щось неймовірне щодня!


Дата публікації: 05/01/2023 11:18
Дата перевидання: 01/11/2023 11:18
Автор: Марина Сергеева
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call