Ефективні методи розширення словникового запасу

...

Як поповнити словниковий запас при вивченні мови?

При малому запасі слів висловити свою думку іноземною мовою навряд чи вийде виразно, навіть якщо правила ви вивчили добре. Більшість лінгвістів впевнені: такі труднощі виникають через неправильне заучування нових слів. Психологи мають свою думку та пропонують різні способи розв'язання проблеми.

Ще німецький учений Еббінгауз зазначав, що при механічному запам'ятовуванні людина вже за годину забуває більш ніж половину отриманої інформації, а за тиждень пам'ятатиме лише 25% від загального обсягу. Тому перше, чого варто навчитися, навіть працюючи зі словником це запам'ятовувати іноземні слова усвідомлено, що зовсім не так важко, як здається з боку.

Психологи радять:

 • вивчати по 10-15 слів за одне заняття;
 • асоціювати слово з певним образом;
 • представляти предмети великими, об'ємними, кольоровими, бажано в деталях.

Набагато простіше запам'ятовувати не окремі слова, а словосполучення, краще з прикладами, іменники зручніше заучувати відразу з артиклями, а дієслова з прийменниками. Лінгвісти зазначають, що вивчити дієслово без прийменника все одно що не вивчити його зовсім, оскільки потім будуть помилки при спробі правильно побудувати речення.

Як швидко збільшити свій словниковий запас: поради лінгвістів

Методів існує багато, але всі вони вимагають систематичних і щоденних тренувань, успіх цілком залежить від зусиль і старань самого студента. Бажано ще до початку занять визначитися, який варіант потрібен: технічна, ділова, розмовна англійська. Тоді не доведеться розпорошувати зусилля та увагу.

Лінгвісти пропонують спробувати кілька найпопулярніших методів поповнення лексичного запасу:

 • за допомогою фільмів та книг можна значно розширити свій «фонд» завдяки популярним виразам, загальноприйнятим фразам, які неодмінно будуть в оригіналах; бажано записувати інформацію в блокнот, щоб вона завжди була під рукою;
 • на практиці спілкуючись із носієм мови, багато студентів знаходять друзів з інших країн на форумах з інтересів;
 • під час гри це можуть бути й комп'ютерні ігри, і колективні настільні типу «Скрабл», де постійно виникатимуть нові слова від інших учасників.

Заучувати зручніше блоками, вигадавши речення з потрібним словом. Не менш популярний спосіб прописати слово 2-3 рядки поспіль і при цьому вимовляти його вголос разом із перекладом. Залучаються практично всі види пам'яті, якщо потім потрібне слово прослизне у розмові, відразу ж спливуть правильне його написання та переклад. У такий спосіб фахівці радять заучувати специфічну лексику ділової або технічної англійської.

Як ефективно розширити словниковий запас англійською — практичні поради

Поширена помилка, яку припускаються багато студентів, — це спроба вивчати всі слова поспіль з першого словника, що потрапив під руку. Це нудно, складно та довго. Щобільше, з мінімальною ефективністю. Щоб спростити та прискорити процес, варто почати з простого та вибрати для вивчення найпоширеніші слова, які ви не знаєте. Це може бути як побутова розмовна, і професійна лексика. Список готових до вивчення слів з різної тематики транскрипції можна знайти в мережі або скласти індивідуально залежно від особистих потреб і цілей.

Кількість слів варто зіставляти з реальними термінами, за які планується або необхідно поповнити словниковий запас. Не потрібно перевантажувати себе і гнатися за кількістю лексичних одиниць — враховуючи великий обсяг інформації, що надходить у мозок щодня, він просто не впорається із надмірним обсягом додаткової інформації. Система вивчення з урахуванням активації довгострокової пам'яті працює за умови чіткого дотримання графіка повторень через:

 • 1 годину;
 • 1 тиждень;
 • 1 місяць;
 • 3 місяці;
 • 6 місяців.

При виявленні прогалин через кілька місяців варто виконати практичні вправи із проблемними словами.

Скільки потрібно вивчити й знати слів, щоб вільно говорити англійською?

Це шаблонне питання, яке дуже дратує всіх викладачів, але його неухильно продовжують ставити студенти-новачки різного віку. Хоч як це сумно, але однозначну відповідь на нього дати просто неможливо. Все залежить від того, на яку тему ви плануєте розмовляти, в яких умовах вона відбуватиметься.

Часто можна зустріти теорію, що словниковий запас на тисячу слів цілком достатній. Безумовно, кількість надихає, але якщо згадати, що Оксфордський словник налічує 500 тисяч, а середньостатистичний носій оперує у побуті п'ятнадцятьма тисячами слів, стає очевидним — такої кількості вкрай мало.

Більш конкретно відповісти на запитання, скільки потрібно знати англійських слів, дозволить його конкретизація залежно від рівня компетенції володіння відповідно до загальноєвропейської класифікації Common European Framework of Reference (CEFR). З кожним новим рівнем активний словниковий запас значно поповнюється. Завдяки цьому можливе комфортне спілкування на різні тематики, безпроблемне розуміння знайомої лексики у розмовній, письмовій мові, під час читання.

Скільки слів англійської потрібно знати на Basic User (А1, А2)?

Якщо не брати до уваги Beginner (початковий рівень володіння), коли в запасі є кілька найбільш поширених фраз, яких вистачає для побудови елементарного діалогу з 2-3 фраз з відповідями на прості питання про себе, на порозі Elementary вже є конкретні вимоги до обсягу добре засвоєних лексем. Скільки слів треба знати досконало, щоб розмовляти англійською рівня А1? Від 1000 до 1500. Це дозволить спілкуватися про:

 • себе;
 • сім'ю;
 • захоплення;
 • переваги в їжі та інше;
 • щоденні справи.

Практика показує, що для повноцінної комфортної комунікації цього замало. Тому після подолання цього ступеня не варто зупинятися, а впевнено рухатися далі до рівня володіння А2.

Скільки потрібно знати слів для гарної розмовної англійської на середньому початковому? Від півтори до двох тисяч. Після освоєння матеріалу ви зможете легко спілкуватися на наступні теми:

 • вихідні;
 • одяг і мода;
 • домашні тварини;
 • спорт;
 • активні розваги;
 • їжа;
 • свята;
 • здоров'я.

Крім розуміння того, скільки слів потрібно знати для спілкування англійською на певному рівні, варто також пам'ятати про важливість мовної практики для усунення помилок при побудові фраз, речень, позбавлення акценту, тренування правильної вимови.

Скільки треба знати слів, щоб говорити англійською мовою Independent User?

Люди в повсякденному мовленні оперують відносно невеликою частиною свого лексичного багажу. Побутовий вжиток становить до 25% від загальної кількості — це слова й фразові звороти, що вживаються в повсякденному мовленні завжди в різних інтерпретаціях. Пасив — ті, які людина дізнається у процесі життєдіяльності, але на практиці не застосовує. Різниця в кількості слів активу й пасиву разюча. Переважає останній.

Якщо з рідною мовою це не є великою проблемою, то з іноземною все далеко не так. Якщо пасивний запас довго не використовується, він поступово буде безповоротно втрачатися. Тому потрібно прагнути до того, щоб вводити у свою повсякденну мову якнайбільше нових лексем. Скільки потрібно знати англійських слів для вільного спілкування на Independent User? Для рівня Intermediate (В1) — до трьох тисяч, для Upper-Intermediate — до чотирьох. При цьому список доступних тем для обговорення все ще буде обмеженим.

Скільки потрібно знати слів, щоб розмовляти англійською на рівні Proficient User?

Якщо вас цікавить це питання, приготуйтеся до легкого шоку. До 5000 на Advanced (С1) і не менше шести тисяч на щаблі Proficient (С2). Це справді титанічна праця. При цьому варто пам'ятати, що рекомендації щодо того, скільки слів потрібно знати в англійській мові на кожному щаблі, дуже відносні.

Особисті межі встановлює сам студент. Орієнтиром є початкова мета вивчення мови: для комфортних подорожей буде достатньо середнього лексичного багажу, а для навчання, наукової діяльності, роботи знань знадобиться набагато більше. Пам'ятайте — важлива не кількість вивчених слів, а вміння використовувати їх на практиці.

З чого почати?

Визначте рівень, якого ви бажаєте досягти, і спробуйте кілька способів, описаних вище. А ще можна скористатися унікальною методикою вивчення англійської, якою готові поділитися досвідчені фахівці. Для цього необхідно записатися на курси онлайн у лінгвістичному центрі «Ораторика», де новачки освоюють англійську за 2-3 місяці! Відвідувати курси онлайн можна, проживаючи у будь-якому місті України.

 

Дата публікації: 18/04/2022 15:15
Дата перевидання: 02/11/2023 15:15
Автор: Надежда Яношевская
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call