Формат часу AM та PM в англійській мові

...

Мова часу є універсальною. Вона супроводжує кожного з нас щодня, незалежно від місця й обставин. Ми залежимо від неї, адже важливо вчасно прийти на заняття чи роботу, назначити ділову зустріч, забрати дитину з садка і ще виконати чимало інших задач. І коли справа доходить до позначок «AM» та «PM», багато хто може спантеличитися. Тому в нашій статті ми вирішили розшифрувати ці скорочення, зробивши для вас різницю між «AM» та «PM» зрозумілою раз і назавжди!

Час AM та PM в англійській мові

Ще давні культури, спостерігаючи за рухом сонця, почали ділити добу на дві частини: 12 годин денного світла та стільки ж нічного часу. Це було просто й зрозуміло, тому система збереглася до наших днів, і зараз полягає у використанні скорочень AM/PM. Так, одне й те саме число від 1 до 12 може позначати як ранок/день, так і вечір/ніч, а ці дві абревіатури дають змогу їх розрізняти:

 • 7 AM – ранок vs 7 РМ – вечір.

Сьогодні 12-годинна система використовується переважно в Сполучених Штатах, Канаді, Австралії, Філіппінах, а також у деяких інших англомовних країнах. Формат AM/PM є поширеним у повсякденному спілкуванні, офіційних документах, на електронних годинниках, розкладах тощо. 

Однак варто врахувати, що більшість країн все-таки керується 24-годинним форматом часу. Він став більш популярним з розвитком технологій, коли з'явилася можливість і необхідність у точніших вимірах. Наприклад, в нашій країні, в Європі та більшості азійських країн час відраховується від опівночі до опівночі, всі 24 години. Хоча часто в усній мові ми використовуємо саме 12-годинний формат (четверта дня, шоста вечора).

Різниця між AM та PM

AM — це скорочення від виразу ante meridiem, читається по буквах як «ей-ем‎». Воно перекладається з латині як «‎до опівдня», та використовується для позначення часу з опівночі до опівдня, тобто з 00:00 до 11:59.

 • 2:45 AM – за чверть третя ночі;
 • 7:05 AM – п'ять хвилин на восьму ранку;
 • 9:30 AM – дев’ята тридцять ранку.

PM – це скорочення від post meridiem, читається як «пі-ем‎» та відповідним чином перекладається як «після опівдня‎». Воно позначає час від 12-ї дня до 23:59.

 • 1:20 РМ – двадцять хвилин на другу дня;
 • 5:40 РМ – за двадцять хвилин шоста вечора;
 • 11:30 РМ – пів на дванадцяту ночі.

Вам буде простіше запам'ятати, якщо умовно поділити добу на дві частини — до 12-ї дня та після 12-ї дня. AM — це перша половина (як А — перша літера алфавіту), а РМ — відповідно друга.

Ця таблиця наочно демонструє різницю між різними форматами часу:

 

12-годинний формат

24-годинний формат

Як читається

7:45 AM

07:45

за чверть восьма

9:00 AM

09:00

дев’ята година ранку

11:50 AM

11:50

за десять хвилин дванадцята

2:00 РМ

14:00

друга година

4:15 РМ

16:15

чверть на п’яту 

6:30 РМ

18:30

пів на сьому

 

Частина AM збігається з нашим форматом часу, а от для переведення РМ потрібно просто додати +12 годин. Наприклад, 5:30 РМ (+12) = 17:30. Так само можна робити для зворотного переходу: 15:35 (-12) = 3:35 РМ.

Правила вживання AM/PM

В багатьох людей виникає плутаниця щодо того, яке саме скорочення вживати для опівдня та опівночі. Наприклад, 12-та година дня — це все ще AM чи вже РМ? Відповідь проста: з першої ж секунди, коли годинник переходить за 12:00, це вже вважається часом після опівдня, тому правильно використовувати РМ. Так само працює і з 00:00, коли опівніч — це 12:00 AM

Під час використання 12-годинної системи часу варто запам'ятати декілька простих правил:

 1. Формат запису. На відміну від звичного нам 4-символьного значення (2 символи – год, 2 символи – хв), тут можна не вживати «0» перед годиною, якщо це не двозначне число. Наприклад: в нас 15:45, в Штатах – 3:45 РМ; в нас 07:15, в Штатах – 7:15 AM.
 2. Можна без 00. Якщо потрібно назвати круглу годину без уточнення хвилин, формат 7 AM (сьома ранку), 11 РМ (одинадцята вечора) не буде помилкою.
 3. Скорочення. Вони можуть записуватися одним зі зручних для вас способів: великими літерами без крапок (AM/РМ), малими літерами без крапок (am/pm) та малими літерами з крапками (a.m./p.m.). До речі, якщо останнє наведене скорочення стоятиме в кінці речення, додаткову крапку не потрібно ставити. 
 4. Введення в речення. Якщо ви вживаєте варіант скорочення з крапкою, наступні слова в реченні не змінюються та вживаються з маленької літери: Our team leader told us to come at 5 p.m. to pick up our paychecks.
 5. Пробіл. Між числовими й буквеними символами обов'язково мають бути пробіли, якщо формат запису 3- або 4-значний: 4:25a.m. → 4:25 a.m.; 12:30pm → 12:30 pm; але 7РМ і 7 РМ – вірно.

Стилістичний аспект:

 1. Уникайте тавтології. Оскільки AM/РМ вже позначають певну частину доби, краще не дублювати поруч з ними уточнювальні фрази типу in the morning, at noon і т. д. – це буде стилістично невірним: She waited for the parcel until the 7 РМ in the evening.
 2. Не поєднуйте слова-синоніми хвилин з AM/РМ. Наприклад, речення «Ого, вже за чверть дванадцята!‎» буде некоректним в цьому перекладі: Wow, it's already a quarter to 12 a.m.! Натомість правильно звучатимуть наступні варіанти: Wow, it's already a quarter to 12! або  Wow, it's already a quarter to midnight!
 3. Офіційне листування. В таких листах правильніше вказувати час цифрами замість слів: Colleagues, I am waiting for everyone in the conference room at nine in the morning 9AM.
 4. Дотримуйтеся одного формату. Якщо ви, наприклад, пишете есе або надсилаєте комусь листа, в межах усього тексту використовуйте лише один вид скорочення: I have a job interview today at 5:20 p.m. And then I have a hair appointment at 7 PM p.m.

«Котра година?»: правильно відповідаємо на питання

Повторимо трохи теорію початкових рівнів: як правильно запитати, котра зараз година англійською мовою? Можете взяти на замітку наступні способи:

 • What time is it? - загальне та найбільш уживане питання (котра/яка година?);
 • Could you please tell me what time it is? - більш формальний варіант (скажіть, будь ласка, котра година?);
 • Do you have the time? - простий спосіб дізнатися, чи є в людини інформація щодо актуального часу дня (у вас немає глянути час?).

Відповідати можна наступним чином:

 • It's [година:хвилини] – It's 6:45 (six hours and forty-five minutes);
 • It's [година:хвилини] AM/РМ – It's 6:45 AM (six forty-five AM);
 • It's almost/about [наступна година] – It's almost 7 o'clock.

Чим замінити AM/PM?

Щоб уникнути зайвих непорозумінь в часових поняттях, замість AM/PM можна вживати назви часових відрізків доби. Наприклад, замість «It’s 9 AM» буде «The time is 9 in the morning»; замість «11:30 AM»«It is half an hour before noon»; замість «It’s 12:00 AM» — «It's past/after midnight».

 • Noon - опівдні;
 • Before noon - до опівдня/обіду;
 • Afternoon - після опівдня/обіду;
 • Morning - ранок;
 • Night - ніч;
 • Midnight - опівночі;
 • Early morning - ранній ранок;
 • Late morning - пізній ранок;
 • Late afternoon - пізній вечір;
 • Early evening - ранній вечір;
 • Late night - пізня ніч.

Стандартизація часу призвела до появи 24-годинного формату, який став зручнішим і звичним для нас. Але розуміння та використання обох систем є важливим аспектом сучасного життя. Важливо пам'ятати, що кожна з них має свої переваги та використовуються в різних культурних і соціальних контекстах. Тому після прочитання цього матеріалу ви легко орієнтуватиметеся в часі, незалежно від середовища й умов.

 

Дата публікації: 11/01/2024 12:55
Дата перевидання: 11/01/2024 12:55
Автор: Oratorica
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call