Mixed conditionals в англійській мові

...

Всі ми стикаємося з ситуаціями, коли минулі рішення якимось чином впливають на наше теперішнє, ба більше — навіть формують майбутнє. Змішане умовне речення є мовним інструментом, який допомагає точно передавати такі взаємозв'язки. 

В цій статті ми спробуємо пояснити на простих прикладах, що таке Mixed conditionals, як вони будуються та для чого використовуються.

Що таке Mixed conditionals?

Перш ніж приступити до умовних речень змішаного типу, розглянемо коротко загальне поняття conditionals.

Conditionals — англійська назва для категорії всіх умовних речень. Це такі конструкції, в котрих ми виражаємо залежність між дією та умовою, за якої та відбувається. Вони допомагають говорити про речі, які могли здійснитися, здійснюються зараз чи ще можуть здійснитися за дотримання певних обставин. 

Ці складнопідрядні речення складаються з двох частин: головної (main clause) та умовної (if-clause). Стояти вони можуть в будь-якому порядку. Варто лише запам'ятати, що коли спочатку йде головна частина, кома між нею та підлеглою в реченні не ставиться. Якщо навпаки — кома потрібна. Порівняйте: 

 • If I am invited to visit, I will gladly go. Якщо мене запросять в гості, я з радістю поїду.
 • I will gladly go if I am invited to visit. Я з радістю поїду, якщо мене запросять в гості.

Загалом існує декілька типів Conditionals, кожен з яких має свої особливості використання. Зверніть увагу на форми дієслів, характерні для кожної частини того чи іншого умовного речення. 

 • Zero (Нульовий) Conditional — виражає загальновідомі факти, істини та події, які завжди відбуваються при виконанні якихось умов. Приклад: If you throw (Present Simple) a protein into boiling water, it curdles (Present Simple). - Якщо кинути білок в окріп, він згорнеться.
 • First (Перший) Conditional — передає реальні події чи наслідки, які можуть статися в майбутньому залежно від виконання умови. Приклад: I will play (Future Simple) in the tournament online tomorrow if the internet works (Present Simple). - Я зіграю в онлайн-турнірі завтра, якщо інтернет працюватиме.
 • Second (Другий) Conditional — вживається для вираження нереальних і малоймовірних подій в теперішньому чи майбутньому. Наприклад: I would have (would + inf.) something to wear if I bought (Past Simple) a skirt instead of pants. - Мені було б що носити, якби я купила спідницю замість штанів.
 • Third (Третій) Conditional — використовується для нереальних подій у минулому, тобто подій, які так і не відбулися. Приклад: If I hadn't eaten (Past Perfect) at night, I would have lost (would + perfect inf.) weight. - Якби я не їла на ніч, то схудла б.

І нарешті ми дійшли до поняття Mixed conditionals. Цей тип комбінує в собі різні елементи з усіх попередніх умовних речень. Це дає змогу краще виражати складні зв’язки між минулим, теперішнім і майбутнім часом. Детальніше — у наступному розділі.

Правила Mixed conditionals

Змішані умовні речення в англійській мові можуть утворюватися у 5 різних способів, кожен з яких має свої граматичні й смислові особливості. Перша частина за нашими схемами є умовною (if-clause), друга — головною.

 1. Second + Third: If + минулий простий, would/could/must + перфектний інфінітив.
 2. Third + Second: If + минулий доконаний, would/could/must + інфінітив (без частки to), або дієслово з «інговим» закінченням.
 3. Second + Zero: If + минулий простий/тривалий, теперішній простий/тривалий/модальне дієслово.
 4. Zero + Second: If + теперішній простий/тривалий, минулий простий/тривалий.
 5. Second + First: If + минулий простий/тривалий, майбутній простий.

Найбільш поширеними є перші два поєднання: елементи другого і третього conditionals. Такі конструкції використовуються для опису того, як щось у минулому впливає на теперішнє, або навпаки — від чогось у теперішньому залежала подія в минулому. 

В обидвох випадках результат у головній частині буде нездійсненим, адже сама умова є нереальною. Розглянемо на прикладах.

Second + Third. Нереальна теперішня ситуація + можливий, однак нереальний, минулий результат.

 • We would have fallen into bad company (would + perfect inf.) if our mother didn't care about us (Past Simple). Ми потрапили б у погану компанію, якби наша мати не піклувалася про нас. Умова є нереальною, це просто припущення, тому і результат є гіпотетичним.

Third + Second. Нереальна умова в минулому + можливий теперішній результат.

 • If the guard had fed the birds (Past Perfect), they wouldn't be making such a racket (would + be Ving). Якби охоронець погодував птахів, вони б так не галасували. Оскільки наша умова є неактуальною (адже птахів все-таки ніхто не погодував), ми бачимо лише уявний результат.

Менш поширеними є комбінації з іншими conditionals. На відміну від попередніх прикладів, тут результат є більш ймовірним, адже if-clause допускає виконання умови.

Second + Zero. Можлива ситуація, що відбулася чи не відбулася в минулому + ймовірний теперішній результат.

 • If Jim didn't videotape the game (Past Simple), you need to look for it on the Internet (MV). Якщо Джим не записав гру на відео, потрібно пошукати запис в інтернеті. В цьому випадку реальність результату залежатиме від того, чи записана гра. Але поки це залишається невідомим, твердження є гіпотетичним.

Zero + Second. Можлива теперішня умова + можливий результат у минулому. 

 • If you're so afraid of clowns (Present Continuous), maybe something scared you as a child (Past Simple). Якщо ти так боїшся клоунів, можливо, тебе щось налякало в дитинстві. Цю комбінацію доречно використовувати для пояснення гіпотетичних причин у минулому, що впливають на певні події сьогодення.

Second + First. Можлива умова в минулому + можливий майбутній результат. 

 • If Maggie was caught in the rain (Past), her hairstyle will definitely be ruined (Future Simple). Якщо Меггі потрапила під дощ, її зачіска точно буде зіпсована. Тут виконання минулої умови є невідомим для нас, адже ми знаємо, що надворі пішов дощ, але не знаємо, чи встигла від нього сховатися Меггі. Відповідно — сам результат є припущенням. 

Таблиця Mixed conditionals

Оскільки в умовних реченнях змішаного типу комбінуються два різних часи, ми додатково зібрали всі можливі варіанти в одному впорядкованому вигляді. В цій таблиці з Mixed conditionals можна побачити, як працюють разом різні умови й результати, коли мова йде про гіпотетичні ситуації.

 

Види Mixed conditionals

Час умови

Час результату

Минулий (Past)

Теперішній (Present)

If Jay hadn't met Mary back then,

Якби Джей тоді не зустрів Мері,

I wouldn't have any nephews right now.

я б не мав племінників.

Минулий (Past)

Майбутній (Future)

If they had done my nails right, 

Якби вони зробили мені нігті правильно, 

I won't go back to the salon tomorrow.

я б не поверталася до салону завтра.

Теперішній (Present)

Минулий (Past)

If Grace was more patient, 

Якби Грейс мала більше терпіння, 

we would have waited for the movie yesterday.

ми б дочекалися фільму вчора.

Теперішній (Present)

Майбутній (Future)

If Jackie were taller, 

Якби Джекі була вищою, 

she would be a supermodel.

вона б стала супермоделлю.

Майбутній (Future)

Минулий (Past)

If it wasn't for the interview the following week,

Якби не співбесіда наступного тижня, 

Mike would have come to the party.

Майк прийшов би на вечірку.

Майбутній (Future)

Теперішній (Present)

If it wasn't for my meeting with my lawyer tomorrow,

Якби не завтрашня зустріч з адвокатом, 

I wouldn't be thinking about anything right now.

я б зараз ні про що не думав.

 

Зауважте, що немає такого випадку, коли б в обидвох частинах речення був один і той самий час. Це суперечить поняттю й правилам Mixed conditionals.

Висновок

Підсумовуючи, головною відмінністю умовних речень змішаного типу від інших є переважна гіпотетичність подій. Це дає змогу розмірковувати та відтворювати різні сценарії розвитку подій, досліджуючи причинно-наслідкові зв’язки. Тож продовжуйте далі вдосконалювати свої навички та сміливо експериментуйте навіть з такими непростими темами, як Mixed conditionals.


Дата публікації: 08/03/2024 14:06
Дата перевидання: 08/03/2024 14:06
Автор: Oratorica
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call