Модальні дієслова в англійській мові - Modal Verbs

...

Опанування англійської мови — це довгий шлях вивчення граматики, освоєння словникового запасу та інших її особливостей. Часто цей процес проходить супергладко, та, здавалося б, ви вже на досить високому рівні, і попереду залишається всього декілька сходинок до цього омріяного Advanced. Однак ви несподівано спотикаєтеся через щось і боляче падаєте. Знайома ситуація? Якщо такою перепоною для вас завжди були модальні дієслова, вам дуже пощастило натрапити на цей матеріал. Тут ми розглянемо, як вони працюють, які види існують і як ці дієслова можуть змінити ваші навички в живому спілкуванні англійською. Що ж, розкладемо все по поличках?

Що таке модальні дієслова

По-перше, варто визначитися з поняттям модальності. Що це таке? У рамках мовознавства це поняття використовується для вираження певного ставлення мовця до того, що він говорить. Уявімо, вас спитали, чи помили ви посуд? На що ви відповідаєте «‎Помив»‎. Нібито нічого особливого. Але якщо ви відповісте «Авжеж, помив!»‎, то вже чітко прослідковується ваша беззаперечна впевненість у цьому (навіть, якщо це не так ;) 

Схоже виходить і з модальними дієсловами, тільки вони виражають не емоційне ставлення, а спроможність, можливість, необхідність, дозвіл або здатність здійснювати ту чи іншу дію. Наприклад, «You may pet my dog»‎ (Ти можеш погладити мого пса). За допомогою лише одного маленького слова ви схвалили певне рішення і дозволили комусь здійснити щось. Модальні дієслова — це невеликі інструменти у вашому арсеналі для складання мовних пазлів, і ви стовідсотково з ними знайомі (can, should, must і чимало інших). І хоч вони НЕ ПОЗНАЧАЮТЬ самої дії, проте роблять ваше мовлення значно точнішим і виразнішим. А нижче розглянемо їх більш детально.

Модальне дієслово — коли й для чого вживається?

Модальні дієслова (МД - далі в тексті) можуть бути розділені на кілька категорій за своїм значенням, від чого залежить їхнє використання у контексті. Так, умовно їх можна розмежовувати за наступним принципом вираження:

  • Можливість і здатність: сюди входять дієслова «can»‎, «could»‎ і «may»‎. Вони дають змогу нам говорити про те, що ми можемо зробити або що можливо.
  • Необхідність і зобов'язання: ця категорія поєднує в собі дієслова «must»‎, «have to»‎ і «should»‎. З ними ми висловлюємо, що потрібно або слід зробити.
  • Дозвіл: «may»‎ і «can»‎ можуть використовуватися, щоб отримати дозвіл на щось.
  • Ввічливі прохання та пропозиції: «would»‎ та «could»‎ — ідеальний варіант, щоб ввічливо поставити запитання. 

Правила Modal verbs: запам’ятовуємо низку особливостей

Модальні дієслова в англійській мові мають певні характерні риси, знаючи які, ви зможете правильно їх використовувати у своєму мовленні. Розбираємося по черзі:

1. відсутність інфінітива: ви не можете вживати дієслова з цієї категорії з часткою to (to can, to may, to must);

2. використання в парі з інфінітивом, який стоїть ПІСЛЯ і також НЕ супроводжується часткою to: I can (мод. дієсл.) to swim (інф.) on my back (Я можу плавати на спині). We must to hurry up with this task (Нам слід поквапитися з цим завданням). He may stay with us overnight (Він може залишитися у нас на ніч), ОКРІМ випадків:

2.1) have to: I have to take care of her house (Я змушений доглядати за її будинком). Now I have to get up at 6 a.m. (Тепер мені доводиться вставати о 6 ранку);

2.2) be to: I am to meet her at the bus stop (Я маю зустріти її на зупинці);

3. неможливість змінюватися за особами й числами: They (ІІІ особа, мн.) must agree with the manager (Вони повинні домовитися з керівником). You (ІІ особа, одн.) can easily catch up with her (Ти можеш легко її наздогнати).

Крім стверджувальних речень, modal verbs активно вживаються у питальних і заперечних конструкціях. Щоб утворити питальну форму, потрібно поставити МД перед підметом, наприклад: «Can my dress be decorated with jewelry?» (Чи може моя сукня бути прикрашена біжутерією?), або «Should I retell the story in full or in short?» (Я маю переказати історію повністю чи скорочено?).

У запереченнях МД доповнюється часткою not, що ставиться після нього. Варто відзначити, що вони можуть писатися як окремо (can not, must not), так і зливатися у коротку форму (can’t, mustn’t). «Unfortunately, I can not repair this laptop»‎ (На жаль, я не зможу відремонтувати цей ноутбук), або «We shouldn't be here» (Нас не має тут бути).

Види модальних дієслів: пояснення на прикладах

Що ж, загальний принцип поділу і правила використання вам вже зрозумілі, а тепер розберемося з кожним дієсловом окремо, враховуючи його особливості.

Can [kæn] (могти, вміти) — зазвичай використовується для вираження фізичної або розумової здатності виконати якусь дію, вміння. Наприклад: «I can count on my fingers»‎ (Я вмію рахувати на пальцях), або «Victor can hit high notes» (Віктор може брати високі ноти). Часто вживається у запитаннях, коли потрібно уточнити, чи здатна людина щось зробити: «Can you take me home?» (Чи можеш ти відвести мене додому?). Як правило, відповідь на них дуже проста і коротенька: «Sure, I can» (Звісно, можу), або «Sorry, I can't» (Вибач, не можу).

Минула форма — Could [ˈkʊd] (міг). «You could spend more time together if you weren't so busy» (Ви могли б проводити більше часу разом, якби не були так зайняті).

Must [mʌst] (повинен) — вказує на необхідність або зобов'язання до чогось, виражає обов'язок. «You must study the whole topic» (Ви повинні вивчити всю тему), або «We must be back on time» (Ми маємо повернутися вчасно). До речі, вживається це дієслово лише в формі теперішнього часу.

May [ˈmeɪ] (могти) — показує можливість вчинення певної дії або дозвіл на щось. До прикладу: «May I leave for a few minutes?» (Чи можу я відлучитися на кілька хвилин?). Воно часто вживається для позначення якогось прохання: «May I borrow your umbrella today?» (Можна позичити твою парасольку на сьогодні?).

Минула форма — Might [maɪt] (міг). «She might not have called» (Вона могла б і не телефонувати). 

To have to [tuː hæv tuː] (доводиться, змушений) — вживається для вираження необхідності для вчинення певної дії. Може використовуватися в теперішньому, минулому і майбутньому часі (have/had/will have), і до того ж змінює форму відповідно до особи (have/has). «Jack has to find the solution by the end of the day» (Джек повинен знайти рішення до кінця дня), або «Maria had to ask for shelter because of a rainstorm outside» (Марії довелося попросити притулку, бо надворі почалася злива), або «I'll have to leave a few hours early» (Мені доведеться виїхати на декілька годин раніше).

To be to [tuː biː tuː] (мати, повинен) — виражає необхідність, заздалегідь передбачену планом або певною домовленістю. Наприклад: «I am to deliver a parcel at 5:00 p.m.» (Я маю доставити посилку о 17:00), або «At what time is the train to arrive?» (Коли має прибути поїзд?).

Shall [ʃæl] (повинен) — найчастіше його можна зустріти у ствердженнях або запереченнях з усіма особами (крім І ос.одн. - I), а вживається воно для позначення необхідності, розпорядження, застороги чи навіть наказу, які стосуються майбутнього часу. «All students shall turn off their phones» (Всі студенти повинні вимкнути свої телефони), «Put on a warm sweater or you shall catch a cold» (Одягни теплий светр, інакше [вираження застереження] застудишся).

Should [ʃud], Ought (to) [ɔ:t] (слід) — використовуються для давання порад, рекомендацій або на позначення морального обов'язку, що стосуються теперішнього або майбутнього часу. Наприклад: «If you want to be productive, you should go to bed earlier» (Якщо хочеш бути продуктивним, слід лягати спати раніше), або «You ought to help your friend» (Вам слід допомогти своєму другові).

Need [ni:d] (варто, потрібно) — зазвичай вживається у запитаннях і запереченнях для позначення необхідності здійснення певної дії, у теперішньому чи майбутньому часі. Приміром, «Need I stay with you tonight?» (Потрібно, щоб я залишився з тобою на ніч?), або «You need not prepare for tomorrow's test» (Вам не потрібно готуватися до завтрашнього тесту).

А для тих, кому зручніше сприймати інформацію у впорядкованій таблиці, до уваги підказка нижче. 

Таблиця модальних дієслів

Вміння

Фізична чи розумова здатність

can

could

Дозвіл

Заборона (+not)

can

could

may

must

Ймовірність

can

could

may

might

Прохання

could

may

Побажання

may

Докір

might

Обов’язок

must

have to

shall

Порада

Рекомендація

should

ought to

Потреба

Необхідність

need

Пропозиція

should

shall

would

 

Отже, модальні дієслова — це важлива частина англійської граматики, яка додає гнучкості та точності вашому спілкуванню. Їх розуміння допоможе краще висловлювати свої думки, і так само чудово розуміти інших. І ще трохи порад наостанок:

  • Постарайтеся використовувати модальні дієслова в реальних розмовах і письмових виразах (здивуйте друзів у месенджері :), адже практика — ключ до майстерності!
  • Не бійтеся робити помилки — без цього процес пізнання буде недосконалим!
  • І пам'ятайте, що англійська мова — цікава і захоплива, тож насолоджуйтеся процесом її вивчення!

Дата публікації: 23/10/2023 21:33
Дата перевидання: 23/10/2023 21:33
Автор: Oratorica
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call