Навчання дітей англійській — яка методика викладання дає хороший результат?

...

У ранньому дитячому віці інтенсивність та якість засвоєння будь-якого навчального матеріалу неймовірно високі. Ця особливість досягається завдяки активності мозкових процесів, оскільки основне завдання — отримати необхідну кількість знань та навичок для виживання. Її можна ефективно використовувати у процесі навчання. Зокрема, для вивчення англійської мови як іноземної. Звичайно, недостатньо просто дати дитині барвистий підручник і чекати на диво. У цьому випадку необхідно використовувати сучасні методики навчання дітей англійській. Також багато залежить від того, наскільки батьки та викладачі зможуть зацікавити й мотивувати малюка.

Англійська мова — один із найважливіших предметів для дітей, адже в сучасному світі без знання іноземної не доводиться говорити про можливість комфортних подорожей, навчання, кар'єри за кордоном, а досягти хорошого результату допоможе правильно підібрана методика. Довгий час на практиці використовувалися виключно репродуктивні методи навчання дітей англійській мові. Такий підхід давав результат, але мав суттєвий недолік: маючи достатній багаж теоретичних знань для вільного читання й письма, студенти зазнавали суттєвих труднощів з розмовною мовою. Тому їм на зміну прийшли ефективніші інтерактивні методи навчання.

Найкращі сучасні методики вивчення англійської мови для дітей

Будь-яка інтерактивна методика викладання англійської мови для дітей побудована на постійній особистій взаємодії учня та викладача. Це забезпечує наявність необхідної кількості практичних розмовних навичок. Але при цьому жоден з інтерактивних методів не виключає репродуктивні підходи. Існує частина теоретичного матеріалу, яку справді потрібно просто вивчити. Зокрема, це стосується таблиці неправильних дієслів і базових правил читання. Правильно підібрана методика обов'язково має бути чітко систематизована й відповідати віковими особливостями, адже тільки в цьому випадку англійська для дітей буде справді цікавою.

Сьогодні серед найбільш популярних й ефективних можна виділити такі методики викладання англійської для дітей:

 • Глена Домана — може використовуватися з 1 року до 11-12 років. Суть полягає у демонстрації карток, на яких написані слова та зображено їх значення. Перевага — короткостроковість заняття. Недолік — пасивність дитини у навчальному процесі.
 • М. Зайцева — може використовуватися з 5 років. Суть — гра з барвистими кубиками, на яких написані окремі літери, склади. Правильність складання слів перевіряється за таблицями з комплекту. Перевага — велика кількість мовних вправ для отримання навичок читання, правильної вимови. Недолік — відсутність систематизованого підходу.
 • Марії Монтессорі — може використовуватися з 5-6 років. Суть — дітей поміщають у навчальне середовище з прицілом на повну самостійність у навчальному процесі. Допомога викладача зводиться до мінімуму. Перевага — розвиток інтелектуальних навичок, відсутність тиску. Недолік — повне вилучення ігрових процесів з навчання, як тих, що гальмують розвиток, а також неможливість прогнозувати результат.
 • Total physical response (TPR) — може використовуватися з 3-4 років. Суть — запам'ятовування іноземних слів через виконання конкретної дії. Перевага — залучення дітей до процесу. Недолік — трудомісткість, одноманітність, складність процесу.
 • В. Мещерякова — методика підходить для викладання англійської мови дітям від 3 до 10 років. Кожній віковій групі відповідає свій ступінь. Суть — засвоєння невеликого обсягу матеріалу максимально цікавим способом, щоб заняття приносили задоволення. Перевага — чіткий систематизований підхід. Недолік — поділ отримання навичок читання, письма, говоріння й великі часові інтервали між цими процесами.

Також популярністю користуються проєктна методика, навчання через відео, CLIL (Content and Language Integrated Learning).

Яка методика викладання англійської мови для дітей найбільш ефективна?

Кожен із перерахованих способів засвоєння мовного матеріалу по-своєму хороший. Але практика занять із дітьми різних вікових груп показує, що оптимальний варіант — комбінація кількох. Це дозволить урізноманітнити навчальний процес, зробити його справді цікавим та захопливим. Зацікавленість — це головна рушійна сила навчального процесу в дитячому віці. Звичайно, методика навчання англійської мови дітей 3 і 12 років значно відрізнятиметься, тому підбір методичного матеріалу завжди індивідуальний. Це стосується як віку, так і інтелектуальних здібностей, особливостей навчання конкретної дитини.

З чого почати вивчення англійської мови з дитиною?

На це питання існує лише одна правильна відповідь — з алфавіту, правил читання й вимови звуків. В англійській ця база дуже важлива, тому що всього 26 букв утворюють цілих 44 звуки. Після того як дитина познайомиться із зовнішнім виглядом англійських букв, добре запам'ятає вимову звуків, можна переходити до складніших етапів. Для підтримки інтересу до чисто механічних процесів запам'ятовування рекомендовано використовувати адаптовані аудіодоріжки й відеозаписи, де правильно вимовляти звуки вчать улюблені казкові або мультяшні герої. Непогано працює перегляд короткого англомовного мультиплікаційного контенту.

Коли приходить час вивчати слова, варто урізноманітнити методологію навчання такими вправами:

 • запам'ятовування за допомогою паперових або електронних карток;
 • використання тематичних ігор типу Simon says, Confusion;
 • застосування англомовного інтерфейсу у гаджетах, що використовуються;
 • вивчення у русі;
 • використання наліпок для назви предметів домашнього вжитку;
 • вивчення й декламація коротких чотиривіршів.

Для хлопців із добре розвиненою уявою відмінно підходять мнемонічні методики, які мають на увазі побудову барвистої, емоційно забарвленої асоціації до нової лексики. Також непоганий результат приносить вивчення іноземної мови за темами. Почніть із тієї, яка цікава дитині. Якщо слова стосуються її хобі, захоплення, вона вивчатиме їх із більшою зацікавленістю.

Як краще вивчати англійську з дитиною?

Варто знайти хорошого індивідуального репетитора чи заняття у мінігрупах. Для сучасних дітей однаково добре підходить як офлайн, так і онлайн навчання іноземної мови. Тільки в останньому випадку батьки полегшують життя собі — дитину не треба водити, возити й забирати із занять. Не впадайте у відчай, якщо обрана школа чи викладач не підійдуть — це природний процес. Будьте готові до того, що доведеться, можливо, випробувати не одну методику, перш ніж вдасться підібрати дійсно цікавий саме для вашої дитини варіант.

Не забувайте, що для малюків дуже важлива особиста участь батьків. Щоб підтримати інтерес до вивчення, візьміть за правило постійно цікавитися його успіхами, хвалите та помічайте навіть найменші досягнення. Якщо дитина бачить позитивний результат, відчуває схвалення з боку батьків, у неї з'явиться стимул удосконалюватись. Знайдіть можливість додатково займатися із сином чи дочкою. Це дозволить дітям наочно продемонструвати свої успіхи та стане гарною додатковою практикою. Хороше рішення — використання у повсякденному спілкуванні усередині сім'ї простих діалогів на побутові теми.


Дата публікації: 08/11/2022 20:30
Дата перевидання: 14/11/2023 20:30
Автор: Надежда Яношевская
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call