Irregular Verbs: неправильні дієслова в англійській мові

...

Граматика англійської мови для носіїв української та російської становить деякі складнощі. Виникають вони й з часами (яких 12 з урахуванням усіх категорій), і з артиклями, і з прийменниками. Але найбільш проблемний етап вивчення переважної більшості студентів — неправильні дієслова, повна таблиця яких складається з 470 слів. Але панікувати через кількість не варто — для вільного володіння мовою й можливості швидко розмовляти достатньо вивчити не більше 200 основних.

Неправильні дієслова — це саме те, чим англійська істотно відрізняється навіть від мов своєї групи. Це особлива група, друга та третя форми якої утворюються поза всякими правилами та логікою. Якщо у правильних дієсловах утворення цих форм відбувається шляхом приєднання закінчення -ed (наприклад study (вчитися) — studied/studied), то у випадку з Irregular verbs вивести загальні правила неможливо. Частина з них не змінюється взагалі у всіх трьох формах, частина змінюється лише в одній, а частина — у всіх пишеться та звучить по-різному.

Чи реально вивчити неправильні дієслова англійської мови?

Для людини, яка вперше стикається з таблицею Irregular verbs, може здатися, що цей бар'єр непереборний. З огляду на наявність винятків процес справді доволі складний і тривалий. Проте з року у рік студенти проходять цю складну та вкрай важливу тему. Важливість її полягає в тому, що в розмовній, письмовій формальній та неформальній англійській мові найчастіше вживаються саме неправильні дієслова. Відповідно, без знання цієї теми говорити про високий рівень володіння мовою та вільне спілкування не доводиться.

У студентів часто виникає питання, як утворилися в англійській такі дивні дієслова, що не піддаються логічному осмисленню. Причина полягає саме у частоті їх використання. Оскільки мова не статична, схильна до змін, часто вживані слова і словоформи змінюються під впливом зовнішніх факторів. Неправильні дієслова англійської представлені в таблицях у вигляді трьох стовпців:

 • 1 — Infinitive;
 • 2 — Past Tense (слова використовуються при побудові пропозицій в минулому часі);
 • 3 — Past Participle (слова використовуються при побудові пропозицій у досконалих часах та пасивному стані).

Розібратися у всіх граматичних поєднаннях цілком реально. Важливо запастися терпінням й підібрати оптимальний спосіб запам'ятовування. Робити це краще, орієнтуючись на тип пам'яті, що переважає.

Неправильні дієслова в англійській мові — основа гарного швидкого мовлення

На щастя, для сьогоднішніх студентів вже розроблено й успішно застосовуються на практиці багато інтерактивних способів того, як відносно швидко і досить надовго запам'ятати неправильні дієслова англійською. До них належать такі методи запам'ятовування:

 • у групах з утворення форм;
 • у групах за співзвуччям;
 • у групах за значенням;
 • у групах по типу зазначеної дії.

Наприклад, розподілити Irregular verbs по групах зі схожою вимовою можна так:

 • catch — caught — caught;
 • teach — taught — taught;
 • keep — kept — kept;
 • feel — felt — felt.

Подібні римовані блоки вивчати просто й ефективно. Щоб вчасно згадати необхідну форму, потрібно довести цей процес до автоматизму. Для цього при заучуванні кожного ланцюжка слів складайте речення. Це допоможе навчитися використовувати теоретичні знання практично.

Також користуються популярністю мнемонічні методики, короткі віршики та пісеньки, що дозволяють запам'ятати неправильні дієслова англійської мови, які римуються між собою.

Неправильні дієслова в англійській мові — групи за утворенням форм

Саме через велику кількість Irregular verbs у студентів і виникають великі проблеми з ними. Щоб полегшити завдання, професійні викладачі рекомендують вивчати неправильні дієслова з вимовою груп. Для цього ідеально підійдуть готові таблиці на сайтах з аудіодоріжками для тренування вимови. Безумовно, щоб запам'ятати необхідний мінімум, доведеться витратити досить багато часу, але неправильні дієслова в таблиці груп з транскрипцією і перекладом запам'ятовуються набагато легше, ніж при використанні інших способів вивчення.

Оскільки Irregular verbs вживаються у розмовній і письмовій мові формального й неформального стилю значно частіше, ніж Regular verbs, обійтися без необхідності їх вивчати не вдасться. Ось тут і стане в пригоді таблиця неправильних дієслів англійської мови за групами:

 • всі три форми однакові (quit/quit/quit, split/split/split, hurt/hurt/hurt);
 • збіг форми 1 та 3 (run/ran/run, become/became/become);
 • збіг форми 2 і 3 (make/made/made, build/built/built, spend/spent/spent);
 • зміна -ее в 1 формі на -е у 2 та 3 (bleed/bled/bled, meet/met/met);
 • зміна звуку [iː] в 1 формі на [e] у 2 та 3 (hear/heard/heard, mean/meant/meant);
 • зміна -і в 1 формі на -оу в 2 і 3 (знайти/знайти/знайти, вітер/рана/рана);
 • зміна -і в 1 формі на -u у 2 та 3 (stick/stuck/stuck, swing/swung/swung).

Це далеко не всі варіації угруповання неправильних дієслів. У мережі можна знайти безліч готових докладних таблиць з найрізноманітнішими принципами угруповання.

Вивчення Irregular verbs за групами — швидко, зрозуміло, просто

Кожному студенту, який зіткнувся зі складнощами запам'ятовування неправильних дієслів в англійській мові, варто спробувати ефективний метод групування. Для покращення ефекту його можна навіть трохи апгрейдити. Знадобиться трохи вільного часу і терпіння. Будь-яка робота з неправильними дієсловами сприяє їх засвоєнню, тому фахівці рекомендують ознайомитися з основними принципами групування неправильних дієслів та розбити неправильні дієслова з транскрипцією та перекладом з основної таблиці за групами самостійно.

Чим хороший такий підхід? Як мінімум тим, що вам доведеться провести деякий час у тісному контакті зі вередливими Irregular verbs, щоб згрупувати їх за вибраним принципом. Після завершення первинного угруповання рекомендується згодом провести базову перевірку — кілька помилок у розподілі на групи гарантовано знайдеться. Якщо робити це письмово або друкувати, частина слів повністю запам'ятаються, а це вже позитивний результат.


Дата публікації: 06/12/2022 11:32
Дата перевидання: 10/11/2023 11:32
Автор: Надежда Яношевская
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call