Основні правила читання англійської мови

...

Більшість студентів, які активно займаються вивченням англійської мови, дуже швидко приходить до висновку, що розмовна англійська мова засвоюється набагато швидше і простіше, ніж читання та письмо. Це справді так, навіть попри необхідність серйозно попрацювати з артикуляцією для постановки вимови. Складнощі з читанням полягають у тому, що за наявності в алфавіті всього 26 літер вони створюють цілих 44 звуки. Саме тому на стартовому етапі дуже важливо приділити пильну увагу основним правилам читання.

Всупереч поширеній помилці, неможливо при всьому великому бажанні винахідливих студентів виділити й вивчити напам'ять одне універсальне правило читання в англійській мові, яке допомагало б у всіх випадках. Цьому процесу доведеться приділити значний відрізок часу. При цьому основна робота повинна полягати зовсім не в заучуванні теорії, а в практиці. Чим більше ви читаєте (бажано вголос), тим швидше теорія буде відточена практикою до автоматизму. Відповідно, більше не потрібно буде думати й судомно шукати у пам'яті алгоритм, щоб прочитати те чи інше слово. А на місце цієї інформації в мозок можна завантажити важливішу. Наприклад, неправильні дієслова.

Правила читання англійською мовою — короткий екскурс для новачків

Голосні літери англійської мови (А, О, U, E, І, Y) звучать зовсім по-різному залежно від виду складу (відкритий, закритий), позиції в ньому та букв-«сусідів». Наприклад, U може звучати так:

 • [yu:], [yu] — у відкритому складі;
 • [ʌ], [u] — у закритому;
 • [ɜ:] — у поєднанні з -ur.

З приголосними літерами проблем дещо менше. Більшість їх не має складного звучання. Проте деякі з них читаються відповідно до чітких правил. До таких відносяться:

 • C — може звучати як [s], [tʃ], [k];
 • S — [z], [ʃ], [s];
 • T — [t], [ð], [θ];
 • X — [ks], [gz];
 • G — [dʒ], [ŋ], [g].

І ось знову все зводиться до того, що на старті необхідно вивчити всі знаки транскрипції, щоб не виникало труднощів із читанням нових слів і відпрацюванням їхньої вимови до автоматизму.

Правила читання англійської — все просто при правильному підході

Крім звучання безпосередньо букв, при читанні англійських текстів необхідно пам'ятати, що деякі буквосполучення дають несподівані звуки:

 • -tch дає звук [tʃ];
 • -sh дає звук [ʃ];
 • -ee, -ea (виняток) дають звук [i];
 • -wh дає звук [w];
 • -wh+o дає звук [h].

Відповідно, у студентів виникає логічне питання — як усе це запам'ятати та довго не забувати? Саме для цих цілей розроблені спеціальні інтерактивні та продуктивні методики. Використовувати їх зручно та цікаво у будь-якому віці.

Особливої ​​уваги в епоху тотальної популярності й попиту гаджетів заслуговують спеціальні програми для смартфонів і програми для ПК. Більшість з них оснащені функцією аудіовідтворення слів та словосполучень, що дозволяє запам'ятати їхню вимову. Також не варто оминати прості та веселі короткі чотиривірші, скоромовки, які дублюють нудну теорію та подають її у більш доступній та стислій формі. Загалом будь-які вправи для відпрацювання навичок читання принесуть позитивний результат, якщо займатися постійно і старанно.

Транскрипція: що це і навіщо вона потрібна?

Транскрипція — це зображення звучання того чи іншого слова у письмовій формі. Вона призначена для того, щоби показати правильне читання слова. Для цього використовують як літери латиниці, а й спеціальну символіку. Транскрипція слова виділяється за допомогою квадратних дужок.

Є підручники, у яких транскрипція зображається українськими літерами. На перший погляд, це зручніше за вивчення малозрозумілих фонетичних знаків. Це помилкова думка, оскільки різниця між англійською та українською фонетикою дуже велика. Використовуючи українські літери, можна передати звучання найпростіших слів, які легко прочитати без використання транскрипції. В англійській є звуки, яких в інших мовах просто не існує, не кажучи вже про тонші відмінності схожих між собою звучань. Тому виділити час вивчення знаків транскрипції й читання певних звуків — обов'язкова умова результативності подальшого процесу навчання.

Особливості інтонацій

Знання основ граматики й багатий словниковий запас ще не означає досконале знання мови. Одне з тонкощів — вміння застосовувати інтонації. Розрізняють 2 їх різновиди: висхідні та низхідні. Перші застосовують при зверненні до співрозмовника, у проханнях, під час читання списків. Низхідні інтонації, що супроводжуються зниженням тону, застосовують в окличних і питаннях реченнях.

Є кілька варіантів тренування цієї навички. По-перше, слухати мову носіїв. Це гарантія того, що ви знатимете, як правильно прочитати те чи інше слово, словосполучення або речення. По-друге, дивитися навчальні відео. Бажано, щоб начитування матеріалу виконувалося носієм мови. По-третє, вчитися застосовувати практично теоретичні знання. Зокрема, вивчивши буквосполучення з таблиці транскрипцій, читати вголос і подумки, переказувати прочитане.

Вчимося правильно читати англійською

Щоб застосовувати на практиці вивчену інформацію, бажано дотримуватися певних правил.

 • Принцип «від простого до складного». Починати читання варто із невеликих статей та оповідань, наприклад, дитячої літератури. Це чудовий варіант для початківців.
 • Регулярні заняття. Читати потрібно щодня, хоч би по пів години, що допоможе не розгубити отримані навички. Але надто тривале читання також шкідливе: втома — ворог продуктивності.
 • Читання художньої літератури — це чудово. Однак зрозуміти мелодику сучасної розмовної мови можна зі статей у стрічках новин, публіцистики або англомовних блогів.
 • Навички читання й письма взаємопов'язані. Листування англійською допоможе розвинути вміння читати. Найкращий варіант — спілкування з носієм, оскільки ви замислюватиметеся над тим, як чітко і правильно висловити думку, щоб вона була зрозумілою співрозмовнику. І це найкраща мотивація для вдосконалення мовних знань.

Користь читання ще й у тому, що можна непомітно для себе запам'ятати побудову граматичних конструкцій, навчитися висловлювати думки правильно як усно, і письмово.

Правила читання в англійській мові для дітей — складний матеріал простими словами

Читання англійських слів для дітей має подаватися у захопливій формі. Для цього можна використати:

 • барвисті картки;
 • лаконічні зведені таблиці;
 • аудіо та відеоматеріали;
 • комп'ютерні програми та мобільні програми.

Починати у будь-якому випадку необхідно з транскрипції. Не потрібно відразу навантажувати дитину всім незрозумілих значків. Варто розбити їх на пари чи групи по 3-4 штуки та вивчати поступово. Важливо! Всю теоретичну інформацію необхідно відразу відпрацьовувати практично. Для цього можна скористатися готовими методичними матеріалами, адаптованими до віку дитини. На практичних заняттях потрібно використовувати просту або добре знайому лексику.

Коли добре засвоєна і підкріплена практикою транскрипція, можна починати вивчати серйозніші правила читання англійською для дітей, і в цьому відмінно допоможе зведена таблиця. Починати завжди варто з голосних, оскільки саме вони здебільшого утворюють склади. Читання складів — це складніший етап вивчення правил. На цьому етапі також вводиться інформація про дифтонги, винятки. Чим простіше і зрозуміліше ви розмовляєте з дитиною, тим вища ймовірність того, що вона швидко і добре засвоїть навчальний матеріал.

Якщо вам або вашій дитині складно розібратися з усіма тонкощами читання англійською, скористайтесь допомогою викладачів Oratorica! Ми знаємо, як зробити вивчення правил цікавим і захопливим!

 

Дата публікації: 06/12/2022 11:10
Дата перевидання: 09/11/2023 11:10
Автор: Надежда Яношевская
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call