Все про часи в англійській мові

...

Скільки часів в англійській мові? 12? А може, 16? Чи цілих 24? Насправді часів в англійській мові стільки ж, скільки й в українській — три! Це теперішній, минулий та майбутній. Складність полягає в тому, що кожен англійський час (Present, Past, Future) додатково поділяється на 4 категорії:

 • Simple;
 • Continuous;
 • Perfect;
 • Perfect Continuous.

Таким чином, для повноцінного володіння англійською кожному студенту доведеться вивчити особливості вживання 12 видо-часових форм. Такий об'ємний пласт інформації не так просто освоїти, тому для полегшення вивчення використовуються формули часу в англійській мові. Розглянемо їх у цій статті.

Таблиця часів в англійській мові

Виведена фахівцями формула часів англійською допоможе запам'ятати, як утворюється та чи інша видо-часова форма. Зазначимо, що з цією метою використовуються:

 • допоміжні дієслова to be, to have, shall і will в різних формах (am/is/are, was/were, shall/will, should/would, have/has, had, shall have/will have, has been/have been, had been, shall have been/will have been, should have been/would have been);
 • закінчення  -s, -ed -ing.

Для полегшення запам'ятовування схеми освіти тимчасово-видових форм використовують спеціальну таблицю, з якою пропонуємо ознайомитися нижче.

 

присутній

минуле

майбутнє

Simple (Indefinite)

Infinitive або Infinitive + закінчення -s (тільки для 3 особи однини)

Форма Past Indefinite (утворюється за допомогою додавання закінчення -ed до Infinitive, а для неправильних дієслів, їх треба запам'ятати)

will (для всіх осіб та чисел) + Infinitive

Progressive (Continuous)

to be у формі теперішнього часу (am, is, are) + смислове дієслово із закінченням -ing (Present Participle)

to be у формі минулого часу (was, were) + смислове дієслово із закінченням -ing

to be у формі майбутнього часу (will be) + смислове дієслово із закінченням -ing

Perfect

to have у формі теперішнього часу (have, has) + Past Participle

to have у формі минулого часу (had) + Past Participle

to have у формі майбутнього часу (will have) + Past Participle

Perfect Continuous

to be у формі Present Perfect (have been, has been) + смислове дієслово із закінченням -ing (Present Participle)

to be у формі Past Perfect (had been) + смислове дієслово із закінченням -ing

to be у формі Future Perfect (will have been) + смислове дієслово із закінченням -ing

Безумовно, у процесі вивчення виникатимуть складнощі. Центр європейських мов «Ораторика» рекомендує роздрукувати або переписати на картку, наведену вище таблицю, щоб завжди мати під рукою формули утворення часів в англійській мові. Помістіть її у зручному місці вдома або в офісі для періодичного повторення у вільний час.

Непогано працюють правила-вірші чи короткі пісні. Усний та письмовий переклад коротких адаптованих текстів, прослуховування аудіозаписів із виділенням тимчасово-видових форм у реченнях також варто включити до своєї програми навчання.

Як легко запам'ятати часи в англійській мові – ефективний практикум

Одних формул для грамотного використання часів недостатньо, необхідно також розібратися в тому, для висловлення яких дій використовується та чи інша видо-часова форма.

 • Simple — висловлення факту (приклад: Я ходжу до школи);
 • Continuous — опис процесу (Я зараз йду до школи);
 • Perfect — результат дій (Я відвідав школу);
 • Perfect Continuous — опис процесу та результату (Я відвідував школу і знаю 4 арифметичні дії).

Розглянемо використання основних часів в англійській мові нескладним прикладом:

 • Present Simple. Те, що робиться регулярно, щодня (рутинна робота). — Я щодня готую уроки (I prepare tasks every day);
 • Past Simple. Те, що вже сталося, але одного разу. — Я приготував уроки вчора (I prepared my lessons yesterday);
 • Future Simple. Те, що належить зробити в майбутньому. — Я приготую уроки післязавтра (I'll prepare my lessons the day after tomorrow);
 • Present Continuous. Те, що робиться зараз. — Я зараз готую уроки (I'm preparing my lessons now);
 • Past Continuous. Те, що виконувалося раніше, у певний час. — Я готував уроки вчора з 3 до 5 годин (I was preparing lessons yesterday from 3 to 5 o'clock);
 • Present Perfect. Те, що вже виконано, можна спостерігати результат. — Я вже виконав домашнє завдання (I've already done my homework);
 • Past Perfect. Те, що було зроблено до іншої події. — Я зробив домашнє завдання до того, як мої батьки повернулися з роботи (I had done my homework before my parents got home from work).

Для носія слов'янських мов тимчасово-видова форма — поняття далеко не таке вже нове і незвідане, як можна подумати за назвою. У цих мовах вони також присутні. Звертайте увагу на змінні частини слова: закінчення, суфікс, префікс. Не забувайте про допоміжні дієслова закінчення.

На жаль, вивченням значень і правил вживання допоміжних дієслів щодо часу обмежитися не вдасться. З огляду на особливості використання тимчасово-видових форм із модальними дієсловами та інфінітивами в результаті набирається величезний обсяг теоретичного матеріалу, вивчити який, на перший погляд, неможливо. Але це не так. Звісно, ​​студенту знадобиться старанність, посидючість та бажання. Найлегше вчити часи поступово, починаючи з Present Simple. Насамперед необхідно засвоїти теорію.

Декілька корисних порад з вивчення англійських часів

Вивчити часи так, щоб отриманий результат залишився надовго, можна лише одним способом: практикуватися, причому щодня. Намагатися вивчити все й одразу — не варіант: завдання має бути надто масштабним. Якщо намагатися «осягнути неосяжне» — плутанина гарантована.

Вивчати за однією часовою формою — оптимальний варіант. Якщо вчити в день кілька різних питань, результат вийде набагато гіршим. Приступати до нової теми доцільно лише після того, як старий матеріал ґрунтовно опрацьований. Темпи навчання — індивідуальні, оскільки «відносини» з часами у різних людей складаються по-різному. Все залежить від рівня працьовитості, бажання здобути нові знання і, звичайно, від початкових мовних навичок.

Як швидко засвоїти часи в англійській — нерозривне поєднання теорії та практики

Найпоширеніша помилка студентів — старанне дослідження теоретичного матеріалу без його застосування на практиці. На жаль, це не працює від слова «зовсім». Навіть якщо ви вивчите всі правила і винятки напам'ять, як вірш, через короткий період часу всі теоретичні знання вилетять з голови. Причина цього сумного процесу полягає в особливостях роботи людського мозку. Вся інформація первинно фіксується в короткочасній пам'яті. Далі найчастіше використовувана переміщується в пам'ять оперативну, як життєво необхідна, а не використовується — «removed».

Відповідно, для будь-якої розсудливої ​​людини стає очевидним, що єдина робоча схема — це безпосереднє та постійне застосування отриманих знань на практиці. Ідеальне співвідношення — щонайменше 10 практичних занять кожне вивчене правило. При цьому важливо, щоб практикуми відрізнялися за своїм принципом та тренували зорове, слухове, кінестетичне запам'ятовування.

Як краще вивчати часи в англійській мові з дітьми

 • По-перше, повісити формули, схеми та таблиці на чільне місце так, щоб вони постійно знаходилися перед очима. Ідеально, якщо дитина сама виготовить ці наочні посібники в міру своїх здібностей.
 • По-друге, придумати та написати власні приклади на різні часові конструкції (наприклад: Yesterday the cat ate a sausage — вчора кіт з'їв сосиску).
 • По-третє, бажано запам'ятовувати англійські часи за принципом від простого до складного).
 • По-четверте, використовувати моторну пам'ять: виконувати письмові завдання.
 • По-п'яте (і це найскладніше): застосовувати тимчасові конструкції у розмові, використовуючи нескладні та не надто довгі пропозиції.

Якщо у вас виникають складнощі із засвоєнням усіх тонкощів вживання тимчасово-видових форм в англійській, запрошуємо вас на курси центру європейських мов «Ораторика».


Дата публікації: 06/12/2022 14:14
Дата перевидання: 31/10/2023 14:14
Автор: Надежда Яношевская
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call