Все що потрібно знати про герундій в англійській мові

...

Тема герундія нерідко викликає труднощі в студентів, що вивчають англійську. При чому відбувається це на різних рівнях навчання — від початкових до вище середнього. У цьому матеріалі ми наводимо прості та зрозумілі приклади герундія, щоб ви мали змогу розібратися в граматичних тонкощах і відрізнити його від інших схожих частин мови. 

Що таке герундій в англійській мові?

Герундій — це особлива форма дієслова, яка утворюється за допомогою «‎інгового» закінчення. В мові вона називає дію або процес вихідного дієслова, та функціонує як іменник (наприклад, protect/захищати → protecting/захист). Ця граматична форма доволі універсальна і зустрічається в різних контекстах.

Collecting national cuisine recipes is my secret hobby. - Колекціонування рецептів національної кухні — моє таємне хобі.

Слово «‎collecting» у цьому випадку утворене від дієслова «‎collect» (колекціонувати). На відміну від форми Continuous, воно вказує не на конкретну дію, що триває прямо зараз, а називає сам процес, тобто колекціонування.

Деколи герундій стає самостійним віддієслівним іменником, який не може зчіплюватися з додатками, як у попередньому випадку (колекціонування чого? рецептів). У такому випадку він здатен приймати форму множини:

Your paintings are too extravagant. - Ваші картини занадто екстравагантні.

He was a talented architect who designed more than a dozen buildings in the capital. - Він був талановитим архітектором, який спроєктував більше десятка будівель у столиці.

Різниця між Participle I та Gerund

Так само як і з формою Continuous, герундій можна легко сплутати з дієприслівником/дієприкметником теперішнього часу (Present Participle або Participle I). Попри однаковий спосіб формоутворення їхні функції в реченні відрізняються. Так, Participle I зазвичай виконує роль обставини чи означення:

Watching some news this morning, I noticed a disappointing trend. - Переглядаючи сьогодні вранці новини (як?), я помітив невтішну тенденцію.

У цьому реченні дієприслівниковий зворот позначає конкретну дію, яка відбувається одночасно з головним дієсловом. А в наступному прикладі слово «‎dying» є дієприкметником, який виступає в ролі означення до слова «‎дерево».

We managed to save this dying tree in the backyard. - Нам вдалося врятувати це мруще дерево на задньому дворі.

Правила Gerund

Щоб утворити форму герундія, до основи дієслова варто додати суфікс -ing. За правилами Gerund, це можна зробити майже з кожним дієсловом, крім модальних. Розглянемо різні випадки:

 • звичайні дієслова: mind → minding, climb → climbing;
 • з наголосом на останньому складі, що закінчується однією приголосною: regret → regretting, commit → committing;
 • з закінченням на -е: shake → shaking, hope → hoping;
 • на -іе: tie → tying, lie → lying;
 • на -ее: see → seeing, flee → fleeing.

Форми герундія

Герундій, зберігши певні властивості дієслова, має кілька форм, які відображають різні часи та значення стану. Основні з них:

 1. Проста активна. Wearing my favorite bracelet gives me strength. - Носіння улюбленого браслета додає мені сили.
 2. Довершена активна. They deny having stolen the money. - Вони заперечують, що викрали гроші.
 3. Пасивна. He admits being followed by some strange-looking people. - Він зізнається, що його переслідують люди дивного вигляду.
 4. Довершена пасивна. Nancy felt like having been forced to accept the terms of that contract against her will. - Ненсі відчувала себе так, ніби її змусили прийняти умови цього контракту проти її волі.

Для створення заперечної форми достатньо поставити перед герундієм частку not: 

She dreams about not being lied to. - Вона мріє, щоб їй не брехали.

Коли вживається герундій?

Gerund відіграє у реченнях різні ролі. Зазвичай вони ідентичні тим, що характерні й для звичайних іменників. Мі зібрали для вас основні приклади, які можна переглянути у таблиці з герундієм трохи нижче.

Варто також зазначити, що герундій може поєднуватися з іншими словами, створюючи логічну чи смислову зв'язку. Така конструкція називається герундіальна фраза і виконує роль одного члена речення.

Joyce is interested in exploring the world. - Джойс зацікавлена (в чому?) в пізнанні світу.

Роль у реченні

Герундій

Герундіальна фраза

Підмет

Photographing helps me to distract myself and not think about bad things.

Watching the news allows me to keep up with what is going on.

Додаток до підмета

Watching is the main part of our experiment.

Walking dogs is my extra income.

Прямий додаток

Alex hates moving.

Alice prefers swimming closer to shore.

Додаток з прийменником (object of the preposition)

Dan can't devote his free time to running.

Megan is more into making pizza than messing around with borscht.

 

Інколи герундій можна зустріти у сталих виразах і прислів'ях:

There's no use crying over spilled milk. Немає сенсу плакати над розлитим молоком.

Winning isn't everything; it's the only thing. Перемога — це далеко не все, це тільки одна річ.

Герундій чи Інфінітив?

Деякі речення з герундієм не постраждають, якщо замінити його на відповідний інфінітив — зміст залишиться той самий: 

I like relaxing та I like to relax - Я люблю розслаблятися.

Однак зазвичай інфінітив виражає певну мету, необхідність або намір:

She has to sing high notes to pass the competition. - Щоб пройти конкурс, їй доводиться співати високими нотами.

У наступних випадках герундій та інфінітив не є тотожними, тому потрібно використовувати тільки один варіант.

 1. Для ролі підмета у реченні краще підходить герундій: To roast Roasting meat is an important part of the holiday table. - Запікання м'яса — важлива частина святкового столу.
 2. Коли інфінітив виконує роль означення, заміна герундієм неможлива: This is the reading book to read before the movie comes out. - Це книга, яку варто прочитати до виходу фільму.
 3. Деякі перехідні дієслова вимагають після себе лише інфінітива: Jack decided buying to buy a water filter. - Джек вирішив купити фільтр для води. His sister forgot calling to call after arriving. - Його сестра забула зателефонувати після приїзду.

Наступні декілька прикладів демонструють, коли краще вживати саме герундій: 

 1. Після низки дієслів на кшталт imagine, report, discuss, admit, propose тощо: Can you imagine changing our schedule? - Ви можете собі уявити, як зміниться наш графік? During the call, my sister and I discussed visiting Toronto. - Під час розмови ми з сестрою обговорювали поїздку до Торонто.
 2. Після слів-вподобань чи протилежних їм: Did you really enjoy acting in this movie? - Тобі справді сподобалося грати в цьому фільмі? My mom just hates having unwanted guests. - Моя мама просто терпіти не може приймати непроханих гостей.
 3. Після таких прийменників, як to, from, without, конструкцій be interested in, apologize for та подібних: Say you're a programmer without saying it. - Скажи, що ти програміст, не кажучи про це. It is only a step from laughing to crying. - Від сміху до сліз — лише один крок. I would like to apologize for the misunderstanding between us. - Я хотів би перепросити за непорозуміння між нами.

Тепер, знаючи цю інформацію, ви можете створювати різноманітні конструкції, роблячи власне мовлення цікавішим, точнішим і впевненішим. Сподіваємося, що наша стаття допомогла вам зрозуміти, що таке герундій в англійській мові та закрити всі прогалини в знаннях.


Дата публікації: 21/12/2023 12:51
Дата перевидання: 21/12/2023 12:51
Автор: Oratorica
Tori Hello
Перевір свій рівень англійської на безкоштовному тестуванні

Познайомимось, визначимо рівень володіння мовою та покажемо, як проходить навчання

Розповімо як
проходять заняття

🎓 Розповімо про навчання, викладачів, графік та оплату

👩‍🏫 Призначимо безкоштовний пробний урок

З питань корпоративного навчання зв’яжіться з нами по email

direktor@oratorica.com.ua
contacte
free call